Які є види отруйних грибів, які перші симптоми при отруєнні ними та як надавати першу допомогу в таких випадках – дізнайтеся у нашій статті.
Отруєння грибами (інтоксикація грибами) виникає після вживання грибів, що містять токсини. Існують тисячі видів грибів, із них близько сотні може спричинити симптоми отруєння, а до 20 видів грибів у наших широтах потенційно загрозливі для життя людини при споживанні.
Понад 95% випадків інтоксикації грибами є результатом помилки збирачів грибів, які плутають отруйні види з їстівними. Тому важливо збирати лише відомі сорти грибів, не ризикувати здоров’ям через необачність.
Варто зауважити, що отруйні гриби можуть випадково з’їсти діти. Також можливі випадки зумисного отруєння токсичними грибами чи навіть суїциду.
Види отруйних грибів і як їх відрізнити від їстівних
Бліда поганка (Amanita phalloides)
Капелюшок 4-10 см у діаметрі, напівсферичний, колір від білого до сіро-зеленого з гладеньким плоским краєм, внутрішні пластинки білого кольору. Ніжка 5-10 х 0,8-2 см, донизу поступово потовщується, біла або оливкувата, із рубчастим білим кільцем. Старі гриби мають неприємний солодкуватий запах. Можна переплутати з печерицею чи зеленою сироїжкою.
Мухомор (Amanita)
Капелюшок різних відтінків білого, червоного або зеленого кольорів, зазвичай укритий різної формb «пластівцями». Велике плодове тіло з центральною ніжкою. Шапка товстом'ясиста, може бути з горбком, легко відділяється від ніжки. Ніжка циліндроподібна, зазвичай пряма, часто розширена в основі. Край шапки гладкий або тонком'ясистий, рубчастий.
Лисичка несправжня (Hygrophoropsis aurantiaca, Clitocybe aurantiaca)
Капелюшок 3-8 см у діаметрі, товстий, увігнуторозпростертий, лійкоподібний, часто асиметричний, із тонким, опуклим, згодом плоским, часто хвилястим краєм. Колір капелюшка лимонно-жовтий, жовтий, оранжево-жовтий, у центрі часто темніший до бурувато-оливкового. Пластинки червоно-жовті або червоно-оранжеві, низько спускаються на ніжку, густі, від дотику буріють. Ніжка 2,5-8 см х 0,6-1,2 см, кольору шапки, біля основи темна, чорнувата. М'якуш у шапці жовтуватий, у ніжці червонувато-жовтуватий, м'який.
Опеньок сірчано-жовтий несправжній, або гіфолома групова (Hypholoma fasciculare)
Капелюшок 1,5-7 см у діаметрі, тонком'ясистий, напівсферичний, тупоконусоподібний, згодом опукло- або плоскорозпростертий, сірчано-жовтий, у центрі темніший, голий, по краю звичайно із залишками покривала. Пластинки прирослі, вузькі, густі, сірчано-жовті чи коричнево-зелені. Опеньок сірчано-жовтий іноді помилково приймають за опеньок справжній, від якого він відрізняється зеленим кольором пластинок, жовтою шапкою. У несправжніх опеньок них немає кілець на ніжці.
Чортів гриб, ригач, синюк отруйний (Boletus satanas)
Шапка 5-30 см у діаметрі, напівсферична, згодом опукло-подушкоподібна або плоскорозпростерта, брудно-біла, сіра, оливкувато-сіра, згодом гола. Колір капелюшка може бути від біло-сірого до свинцево-сірого, жовтуватого або оливкового з рожевими розводами. Шкірка не знімається. На ніжці помітний сітчастий малюнок, частіше темно-червоний, але буває білий або оливковий. Ніжка 4-18 х 3-5 см, щільна, жовто-червона з темно-червоною сіткою. М'якуш білуватий, у ніжці вгорі жовтуватий, при розрізанні на повітрі трохи червоніє, потім синіє – із неприємним запахом.
Сироїжка пекучо-їдка, їдка, блювотна (Russula emetica)
Капелюшок яскраво-червоного кольору, із якого легко знімається шкірка. Край капелюшка ребристий, тупий. М'якуш під шкіркою червоний, м’якуш тіла гриба білий, ламкий, із дуже гострим, гірким смаком та фруктовим запахом.
Хрящ-молочник неїстівний, хрящ-молочник болотяний (Lactarius helvus)
Шапка 4-15 см у діаметрі, щільном'ясиста, опукло- або плоскорозпростерта, часто з горбочком, іноді увігнуторозпростерта, спершу з підгорнутим, а згодом із опущеним краєм. Пластинки рожевувато-кремові, оранжеві. Ніжка 4-12 х 0,8-4 см, щільна, згодом із порожниною, повстиста, біля основи кольору шапки. М'якуш жовтуватий із червонуватим відтінком, у ніжці внизу червонувато-коричнюватий, при підсиханні має сильний запах кумарину. Запах дуже сильний, пряний, неприємний, нагадує цикорій або любисток. Смак гіркуватий.
Симптоми та ознаки отруєння грибами
Ранні симптоми виникають до 6-ти годин після вживання отруйних грибів. Найчастіше це шлунково-кишкові розлади (блювання, пронос), алергічні реакції або неврологічні синдроми.
Пізні симптоми виникають від 6-ти до 24-х годин після вживання отруйних грибів. Пізніми симптомами є ознаки токсичного ураження печінки, нирок, еритромеларгія (хворобливе розширення периферичних судин, почервоніння кінцівок, рідше обличчя).
Про ознаки печінкової недостатності читайте тут.
Віддалені симптоми проявляються після 24-х годин від споживання отруйних грибів та проявляються переважно ознаками токсичного ураження нирок.
Основні токсини отруйних грибів
- Циклопептиди – аматоксин;
- гіромітрини (монометилгідразин);
- ореланін;
- мускарин;
- псилоцибін;
- мусцимол та іботенова кислота;
- копрін;
- нефротоксини (норлейцин);
- міотоксини;
- імуноактивні токсини;
- гемолітичні токсини;
- подразники шлунково-кишкового тракту.
Подразники шлунково-кишкового тракту – найпоширеніші токсини. Аматоксин, гіромітрин і ореланін – це токсини, що переважно містяться у смертельно небезпечних грибах.
Аматоксин, меншою мірою гіромітрин, є гепатотоксичними отрутами. Гіромітрин також має епілептогенну дію, провокує судоми. Ореланін і норлейцин є токсичними для нирок, тобто мають нефротоксичну дію. Мускарин, псилоцибін, мусцимол та іботенова кислота є токсичними для центральної нервової системи. Коприн викликає дисульфірамоподібну реакцію в поєднанні з алкоголем, тобто порушує здатність метаболізувати етанол, відповідно, виникає алкогольна інтоксикація організму.
Читайте також: Перша допомога при отруєнні алкоголем чи наркотиками: як можна швидко допомогти
Харчове отруєння грибами. Ботулізм.
При консервації грибів варто чітко дотримуватися приписів рецептів та температурних режимів приготування консервів у домашніх умовах. Зберігати грибні консерви слід у темному прохолодному сухому місці.
Увага! Ніколи не споживайте консерви, що мають ознаки здуття, адже це є проявом бактеріального розмноження всередині банки, що супроводжується виділенням газів, які й розпирають стінки та покришку консерви. Неправильно приготовані консерви з грибів загрожують появою гострого харчового отруєння, а також розвитком ботулізму – смертельно небезпечної хвороби.
Перша допомога при отруєнні грибами
Що робити при отруєнні грибами?
При відсутності інформації про гриб, що спричинив отруєння, варто вважати його потенційно смертельно небезпечним та вживати всі необхідні заходи, зокрема, вчасно звернутися за медичною допомогою!
Якщо отруєння грибами таки відбулося, треба якнайшвидше намагатися спровокувати блювання, щоби максимально вивести отруйний гриб з організму. При ураженні аматоксином також необхідне промивання шлунку. Активоване вугілля, інші адсорбенти відіграють важливу роль в обмеженні всмоктування більшості токсинів, тому призначаються всім пацієнтам із отруєнням грибами (аматоксинами) незалежно від часу споживання (із врахуванням маси тіла).
При ознаках порушення дихання, непритомності необхідно вчасно надати першу медичну допомогу, за потреби – негайно розпочати реанімаційні заходи.
Детально про серцево-легеневу реанімацію згідно з рекомендаціями Американської асоціації серця (AHA), про принцип послідовності дій С – А – В, що означає Циркуляція крові (Circulation) – Дихальні шляхи (Airway) – Дихання (Breathing) – читайте в нашій статті.
При виникненні судом слід обережно покласти постраждалого на бік, захистити від можливих травм. У жодному разі не намагатися насильно відкривати стиснені зуби, не вкладати до рота ложок!
При ознаках токсичного ураження печінки та нирок проводяться заходи для відновлення водно-сольового балансу сольовими розчинами.
Діти та люди літнього віку важче переносять отруєння грибами у порівнянні зі здоровими дорослими.
Цілі фармакотерапії при отруєнні грибами – нейтралізація токсину, зменшення його негативного впливу та запобігання ускладнень. Відповідно, можуть використовуватися протисудомні, протиблювотні засоби, шлунково-кишкові адсорбенти, антидоти та ін.
Отруєння грибами: профілактика та перша допомога
Отруєння грибами є найбільш важким харчовим отруєнням людини. З початку цього року в Україні зареєстрували отруєння дикорослими грибами 14 людей, з них четверо — діти. Летальних випадків не було.
Отруєння дикорослими грибами були зареєстровані у:
- Вінничині — 1 людина;
- Дніпропетровщині — 1 дорослий та 4 дітей;
- Донеччині — 3 людей;
- Кіровоградській області — 1 людина;
- Одещині — 1 людина;
- Чернігівщині — 2 людей;
- Черкащині — 1 людина.
Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею.
Тяжкість отруєння грибами обумовлюється тим, що вони містять отруйні сполуки, що вибірково діють на внутрішні органи і системи людини, вражаючи шлунково-кишковий тракт, центральну нервову систему, серцево-судинну систему, печінку та нирки. Із 2 тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються щонайбільше 500.
Існує класифікація грибів у відповідності до їхньої їстівності та отруйності:
- Отруйні гриби – містять отруйні речовини, які викликають отруєння у людини.
- Безумовно отруйні гриби – не втрачають своєї токсичності при обробці будь-якими способами (бліда поганка, мухомори, несправжні опеньки та ін.).
- Умовно їстівні гриби – їх отруйні властивості зникають при відповідній обробці (варіння, сушіння, соління) перед вживанням в їжу. До таких грибів відносять вовнянки, чорні грузді, що виділяють їдкий сік, який руйнується при засолюванні. До групи умовно їстівних грибів також входять сморчки, строчки, сироїжки, валуй та ін.
- Неїстівні гриби – не отруйні, але мають неприємний смак або запах, що зберігається навіть при тривалій обробці (жовчний гриб, помилковий дощовик і ін.).
Кому не можна їсти гриби
Навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:
- жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;
- дітям до 12 років;
- людям літнього віку.
Як не отруїтися грибами
- Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках.
- Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.
- Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.
- Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.
- Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
- Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
- Не куштуйте сирі гриби.
- Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
- Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
- Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.
- Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Симптоми отруєння грибами
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів:
- нудота;
- блювота;
- різкий біль у животі;
- діарея;
- запаморочення;
- підвищення температури тіла;
- зниження пульсу;
- задуха;
- судоми;
- відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);
- марення, поява галюцинацій.
За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!
Перша допомога у разі отруєння грибами
- терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;
- промийте шлунок простою водою;
- дотримуйтеся постільного режиму;
- пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
- прийміть сорбенти.
Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.
Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя!
Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.
Лист МОН від 22.01.2024 № 1-1103-24 " Про розповсюдження відеоматеріалів
з мінної небезпеки"
Мінреінтегації спільно з партнерами – проектом Dovidka.info та благодійною організацією «Смарт ангел» – створено кілька просвітницьких відеороликів для здобувачів освіти, присвячених мінній безпеці. Метою розробки та поширення цих матеріалів – нагадування про те, що третина України замінована або забруднена рештками зброї й техніки внаслідок війни. Тож мінна небезпека нині загрожує кожному – як дорослим, так і дітям. Учні мають знати, як виглядають міни-пастки, міни-розтяжки та інші їх види та, як діяти, коли знайшов міну.
У цих відео - правила поведінки з вибуховими предметами для дітей. Під час війни це важливі знання, які можуть вберегти життя та якими варто
поділитись.
Враховуючи вищевикладене та з метою підвищення рівня обізнаності учнів щодо мінної безпеки, просимо розповсюдити відео матеріаліи серед педагогічних працівників для використання під час освітнього процесу.
Відеоматеріали є безкоштовними, розміщені на платформі
Dovidka.info. Ознайомитись з інформаційними матеріалами та відео можна за
посиланнями:
https://drive.google.com/drive/folders/1Gcp0J3S-FdIPI2A8LYlSIXfckaYaTIcp
https://drive.google.com/file/d/1YUJmO1g9k9QVbvOMutLCjj_zxppN5IHb/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1V_60zLdOuroz1OHHFcuZs9FrGegZVE6k/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/19Lu5cuoIH5XcwSaS_e8l7H1fQ07zC8cJ/view?usp=sharing
З повагою
Заступник Міністра освіти і науки Денис КУРБАТОВ
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ПОПЕРЕДЖАЄ:
ОБЕРЕЖНО ОТРУЙНІ ГРИБИ!
Ізмаїльське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області» інформує що в поточному році в Одеській області в Березівському районі зареєстровано летальний випадок внаслідок отруєння грибами 70-річного чоловіка госпіталізували 1 листопада з симптомами отруєння. Напередодні чоловік вживав гриби, які збирав на території свого будинку та вважав їх безпечними.
Шановні жителі міста Ізмаїла та Ізмаїльського району! Застерігаємо!!!
Відмовтеся від споживання дикорослих грибів. Замініть їх грибами, що вирощують штучно, підлягають контролю.
Не купуйте гриби на стихійних ринках.
Уважно оглядайте гриби. Якщо у вас виникають найменші сумніви - відмовтеся від споживання грибів.
Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.
Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.
Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали.
Не збирайте гриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів.
Ніколи не куштуйте сирі гриби.
Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути.
Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.
Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Навіть якщо ви впевнені у якості та безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:
жінкам у період вагітності і грудного вигодовування; дітям до 12 років; людям літнього віку.
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є: нудота, блювання; різкий біль у животі; діарея; запаморочення; підвищення температури тіла; зниження пульсу; задуха; судоми; відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги); поява галюцинацій та марення.
Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів - негайно викликайте лікаря!
Для запобігання отруєнню грибами Ізмаїльське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області рекомендує:
- Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються за наявності дозвільної документації.
- Не купуйте гриби на стихійних ринках, купуйте гриби тільки у відведених для цього місцях – у магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках, тільки при наявності документів, що посвідчують їх якість та безпеку.
- Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали. Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими, не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.
- Не збирайте гриби у посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів.
- Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути. Готуйте гриби протягом першої доби після збирання, ніколи не куштуйте сирі гриби.
- Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хвилин.
- Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Абсолютно протипоказане споживання грибів для дітей до 12 років, жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, людям похилого віку.
Симптоми отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є: нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення. Якщо у вас проявився хоча б один із цих симптомів – негайно викликайте лікаря, телефонуйте «103»! До приїзду невідкладної допомоги дотримуйтесь постільного режиму і пийте багато рідини – води, підсоленої води або прохолодного чаю. Це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини. Якщо є можливість, промийте шлунок простою водою чи прийміть сорбенти (найменша ефективна доза активованого вугілля – 0,5 г/кг маси тіла). Категорично заборонено вживати алкоголь, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти – це може прискорити всмоктування токсинів.
Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся «перечекати» – це може бути смертельно небезпечно!
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ПОПЕРЕДЖАЄ: Вживання тютюнових виробів шкідливо впливає на здоров’я людини!
Тютюнопаління спричиняє кожний п'ятий випадок смерті осіб віком старше 35 років і щороку вбиває понад 8 млн людей по всьому світу: понад 7 із них – це активні курці і майже 1,2 млн – пасивні. Майже половина дітей у світі регулярно вдихає забруднене тютюновим димом повітря в громадських місцях, а 65 000 – помирають щороку від хвороб, пов’язаних із пасивним курінням.
Антитютюнові норми, які набули чинності 11 липня 2022 року, покликані захистити здоров’я українців, а також забезпечити наше право на бездимне середовище.
Заборона куріння у людних місцях – це не про обмеження прав. Навпаки ці норми стають на захист здоров’я, адже пасивне куріння тютюнових виробів та електронних сигарет небезпечне. Тож заборонене будь-яке куріння, вживання та використання тютюнових виробів, кальянів, електронних сигарет і сигарет для нагрівання в приміщеннях усіх форм власності, на території спортивних та дитячих майданчиків, медичних установ, у під’їздах та підземних переходах. У приміщеннях будь-яких кафе, барів та ресторанів заборонено будь-що курити! Так все вірно – кальяни та електронні сигарети, пристрої для куріння теж заборонено. Якщо ж Ваше право на вільне повітря від тютюнового диму порушили, то не бійтесь захищати свої права і додайте плюс до карми: до збереження власного здоров’я та інших громадян та до ефективного виконання законодавства.
Відтак, якщо Ваше право на вільне повітря від тютюнового диму порушили, то повідомте про порушення антитютюнового закону:
▪️до Держпродспоживслужби,
▪️або через сервіс Центру громадського здоров’я.
Кожне ваше звернення допоможе підвищити рівень дотримання бездимного законодавства в Україні. Варто бути уважними, адже щоб звернення належно розглянули, потрібно вказати найменування суб'єкта господарювання, який порушує, і точну адресу закладу. Проте, усю цю інформацію можна знайти на фіскальному чеку або в куточку споживача.
СЛУЖБА ПОРЯТУНКУ ОДЕЩИНИ ІНФОРМУЄ:
Від 14 до 20 листопада в Україні відбудеться 2-й етап Тижня безпеки дорожнього руху, який покликаний привернути увагу суспільства до проблем травматизму та смертності на українських дорогах і пошуку шляхів їх подолання в умовах воєнного часу.
Серед заходів Тижня заплановано проведення тематичного круглого столу з онлайн-трансляцією за участю представників профільних державних відомств та структур, фахівців транспортної галузі, громадськості, міжнародної науково-практичної конференції «Реалізація та розвиток публічної політики у сфері безпеки дорожнього руху під час війни та у повоєнний період». Окрім цього, заходи Тижня передбачають проведення щорічних традиційних шкільних онлайн-уроків з безпеки дорожнього руху та щорічної загальнонаціональної благодійної акції зі здачі крові «Здай кров – врятуй життя».
Також традиційно під час 2-го етапу відбудеться підведення підсумків та оголошення переможців V щорічного Всеукраїнського конкурсу соціальних фото- та відеоробіт в рамках національного проєкту «Безпечна країна» та проведення виставки кращих фоторобіт номінації «Молодь за безпеку дорожнього руху».
Інформацію стосовно Тижня можна отримати з наступних джерел:
✔ сайт організатора: https://medtransvp.com.ua/ (розділ: Тиждень БДР);
✔ YouTube-канал «Безпечна країна»: http://www.youtube.com/c/Безпечнакраїна;
✔ соціальна мережа Facebook: https://www.facebook.com/tbdrua/.
ЗАГАЛЬНИЙ ПЛАН заходів з проведення 2-го етапу Тижня безпеки дорожнього руху
УРОКИ ПРО БЕЗПЕКУ ПІД ЧАС ВІЙНИ ДЛЯ УЧНІВ 1-11 КЛАСІВ ВІД ПРОЄКТУ #STOP_SEXТИНГ
Формування ключових та стійких компетенцій у дітей про безпечну поведінку у час війни та після її завершення – одне з головних завдань батьків та освітян. Нині воєнні ризики є частиною життя, тому маємо бути готовими захистити себе і дітей.
Освітній проєкт #stop_sexтинг створив уроки щодо безпечної поведінки під час війни для дітей трьох вікових груп. Ці уроки представили під час вебінару «Ключові навички дітей шкільного віку у воєнні часи. Як навчити дітей безпечної поведінки». Запис вебінару доступний за посиланнями на Ютубі та у Фейсбуці.
Уроки доступні на сайті:
За проведення уроків та перегляд вебінару передбачено отримання сертифіката про підвищення кваліфікації. Деталі – за посиланням.
ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ https://drive.google.com/file/d/1CXKYZpSg7z9rkcIq3DLOu05Hzs00Rufp/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/135vHq6LN1_m5DdWqp4DTXG82kZ0wfCHx/view?usp=drive_web
План дій, якщо почули звук тривожної сирени
ЩО РОБИТИ? Під час обсртілу срілецькою зброєю...
Під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню
Як надавати домедичну допомогу:
Алгоритм дій, якщо людина непритомна
Алгоритм дій під час переохолодження
Алгоритм дій під час переломів
Алгоритм дій під час відкритої рани
Алгоритм дій при травмуванні шиї
Як діяти освітянам й учням у разі надзвичайних ситуацій
Чи кожен із нас знає, як діяти у разі надзвичайної ситуації? Чи знаєте ви правила, які можуть зберегти ваше життя, життя учнів, студентів та співробітників, рідних і близьких? Чи не розгубитеся ви у разі надзвичайної ситуації, знаючи правила, якщо практично ніколи не тренувалися?
І в суспільстві, і в закладах освіти, і навколо них трапляються надзвичайні ситуації. Саме від умінь та навичок учасників освітнього процесу залежить їхнє життя та здоров’я, а також тих людей, котрі в цей час знаходяться поруч. Служба освітнього омбудсмена підготувала роз’яснення щодо правил поведінки у різних надзвичайних ситуаціях.
Уміння правильно оцінити ситуацію та обрати порядок дій є дуже важливим для кожної людини, а особливо – для працівників закладів освіти. Адже саме вони та їхні дії можуть врятувати як здобувачів освіти, так і самих працівників.
У закладах освіти передбачене тренування щодо евакуації учасників освітнього процесу не рідше одного разу на пів року та проведення Дня цивільного захисту та Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності у закладах професійної (професійно-технічної) та загальної середньої освіти й Тижнів безпеки дитини у закладах дошкільної освіти.
Такі навчальні тренування дуже важливі. Окрім евакуації, варто навчати дітей і поведінці, порядку дій у різноманітних надзвичайних ситуаціях.
В інших країнах радять проводити три протипожежних навчання на рік і як мінімум одне повне тренування з різних видів безпеки за різними видами сценаріїв, у різний час, без попередження учасників освітнього процесу.
Було б неправильним промовчати про те, що такі навчання не завжди бувають ефективними, оскільки про них можуть знати наперед і вчителі, і діти. Крім того, спеціально для навчань відкриваються постійно зачинені запасні виходи. Зайве доводити, що такі «заплановані навчання» не дадуть якісного результату. Ба більше, у випадку реальної надзвичайної ситуації можуть і зашкодити: бо коли вчитель поведе дітей до запасного виходу, а він виявиться зачиненим, то це може призвести до трагедії.
Тому, крім навчань, потрібна постійна і прискіплива увага до питань безпеки, реальні, а не «показушні» тренування. Ідеально – коли керівник закладу освіти проводить тренування за власної ініціативи, нікого не попереджаючи завчасно. От тоді дійсно можна побачити реальний, а не «намальований» стан справ.
У цьому дописі ми пропонуємо певну орієнтовну схему для вибору алгоритму дій у разі надзвичайних ситуацій у закладі освіти. Це – досвід закордонних фахівців, адаптований для України, а також рекомендації фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій, закордонних фахівців із безпеки та шкільних офіцерів щодо дій у разі наступних надзвичайних ситуацій.
Види надзвичайних ситуацій
Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті або на водному об’єкті, що призвело (може призвести) до виникнення великої кількості постраждалих, загрози життю та здоров’ю людей, їх загибелі, значних матеріальних втрат, а також до неможливості проживання населення на території чи об’єкті, ведення там господарської діяльності.
Види надзвичайних ситуацій розрізняють за їхнім характером: техногенні, природні, соціальні та воєнні.
Надзвичайна ситуація техногенного характеру – це транспортні аварії (катастрофи), пожежі, вибухи, аварії з викиданням (загрозою викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин, раптового руйнування споруд; аварії в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій, на очисних спорудах, у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічні аварії тощо.
Надзвичайна ситуація природного характеру – це небезпечне геофізичне, геологічне, метеорологічне або гідрологічне явище, деградація ґрунтів чи надр, пожежі у природних екологічних системах, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність та отруєння людей, інфекційні захворювання свійських тварин, масова загибель диких тварин, ураження сільськогосподарських рослин хворобами та шкідниками тощо.
Надзвичайна ситуація соціального характеру – це протиправні дії терористичного та антиконституційного спрямування, або пов’язані зі зникненням (викраденням) зброї та небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.
Надзвичайна ситуація воєнного характеру – виникає через застосування звичайної зброї або зброї масового ураження, під час якого виникають вторинні чинники ураження населення.
Рівень надзвичайної ситуації визначається від її обсягів, кількості постраждалих і загиблих, обсягів технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для ліквідації її наслідків. Існують такі рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний, місцевий, об’єктовий.
Як обрати правильні дії у разі надзвичайних ситуацій
Ресурсний центр прав дитини пропонує до уваги посібник «Врятуйте дітей – стандартні процедури та правила безпеки для учнів та студентів», у якому визначив Алгоритм дій у разі надзвичайних ситуацій, який дозволяє кожному працівнику закладу освіти швидко оцінити ситуацію та обрати правильний порядок дій.
Від того, чи правильно працівник(и) або заклад освіти оцінять ситуацію та оберуть відповідний алгоритм дій, залежить життя та здоров’я як дітей, так і працівників.
Він адаптований під українські реалії, наприклад, викреслено цунамі, адже наша країна не має такої загрози у великих масштабах.
Ознайомитися з діями у разі повені та паводку ви можете на сайті ДСНС.
Дії у разі терористичного акту
Законодавство визначає тероризм як суспільно небезпечну діяльність, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур, залякування населення та органів влади або вчинення інших посягань на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей чи погрози вчинення злочинних дій, щоб досягнути злочинних цілей.
Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує наступний порядок дій у разі терористичного акту.
Основні заходи щодо запобігання можливого терористичного акту:
- не торкайтеся у транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівника поліції;
- у присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу й стогонів;
- при погрозі застосування терористами зброї лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів;
- використайте будь-яку можливість для порятунку;
- якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;
- намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим співробітникам спецслужб.
Дії у разі захоплення будівлі
У Рекомендаціях щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності, зазначаються дії, якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені.
У такій ситуації необхідно:
- зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
- якомога тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
- не палити;
- не наближатися до дверей та вікон;
- чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
- сховати свої документи та візитні картки.
Пам’ятайте, що одразу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.
Евакуація з будівлі
Евакуація з будівлі необхідна не лише під час пожежі, а й землетрусів, повеней та інших надзвичайних ситуацій, якщо будівля закладу освіти є небезпечною для людей, які там перебувають.
Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи визначають, що під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:
- визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони у найкоротший строк;
- ліквідувати умови, які сприяють виникненню паніки. З цією метою працівникам закладів та установ не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;
- евакуацію людей слід починати з приміщення, у якому виникла пожежа, і суміжних із ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку і хворих слід евакуювати в першу чергу;
- у зимовий час на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;
- ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування у небезпечній зоні дітей;
- виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;
- у разі гасіння слід намагатися у першу чергу забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;
- щоб запобігти поширенню вогню, диму, слід утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла.
Ресурсний центр прав дитини у посібнику «Врятуйте дітей – стандартні процедури та правила безпеки для учнів та студентів» пропонує наступні правила евакуації для дітей:
Правила евакуації для дітей:
- Не говори – щоб чути вчителя;
- Не біжи – щоб не постраждати;
- Не штовхайся – щоб не постраждали інші;
- Не повертайся – щоб залишатися в безпеці.
Учнів також просять дотримуватися всіх вказівок педагогів та, у разі потреби, на прохання дорослих, допомогти іншим дітям евакуюватися. При прибутті до безпечної зони, не розходитися і залишатися разом із класом.
Правила евакуації для педагогів:
Евакуація здійснюється за відповідним звуковим сигналом, який, у разі потреби, активує адміністрація або особа, яка виявила пожежу.
- Нагадайте дітям про головну мету евакуації: їхня безпека та правила евакуації: Не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся.
- Закрийте двері та вікна.
- Візьміть з собою шкільний аварійний набір, відро (може бути складним), сумку для швидкої допомоги.*
- Перевірте безпечність маршруту для евакуації.
- Під час евакуації радять об’єднувати два класи, і під час переміщення один вчитель очолює колону, а інший завершує колону дітей двох класів.
- Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.
* У більшості країн є вимога, щоб у кожному класі був набір для евакуації та допомоги, відро (може бути складним) та пакети для створення приватної зони для туалету.
Евакуація здійснюється до певного визначеного місця (місце для кожного класу визначається під час тренувальних навчань і не змінюється).
Після прибуття на визначене місце, перевірте наявність усіх дітей за списком.
Залишайтеся зі своїм класом і просіть учнів бути усім класом разом, нікуди не розходитися.
Якщо небезпечні умови зникли, здійсніть зворотну евакуацію назад до класів, дотримуючись тих самих правил.
Дії для захисту від насильницького вторгнення та загрози масового насильства
Періодично і в українських школах виникають ситуації, у яких є загроза вторгнення або загроза масових насильницьких дій, де працівники закладу освіти ще можуть керувати ситуацією, хоча б частково, і повідомити про це силовим органам.
Ресурсний центр прав дитини пропонує рекомендації у разі загрози масових насильницьких дій та небезпеки:
Поради для керівництва шкіл:
- Якщо є змога – подайте знак тривоги, але це не повинна бути пожежна сигналізація.
- Слідкуйте за ситуацією і переоцінюйте її.
- Будьте готові передати командування поліції або іншим силовим органам.
- Повідомте всіх, коли небезпека зникла.
- Після інциденту повідомте про обставини учнів та батьків.
Хочемо зазначити, що задля швидкого та оперативного розшуку злочинців, збереження таємниці слідства та інших моментів, варто своє повідомлення для батьків та медіа узгодити з представниками силових структур.
Поради для працівників закладів освіти:
- Попередьте інших, щоб вони негайно сховалися та забезпечили безпеку дітей.
- Зберіть учнів всередині безпечного приміщення, якомога далі від загрози.
- Закрийте і замкніть двері ключем (за можливістю). Перемістіть меблі, щоб заблокувати доступ для загрози, за наявності та змоги.
- У разі загрози стрілянини, всі мають швидко лягти на підлогу і за можливості накритися меблями, щоб не бути мішенню.
- Вимкніть світло та всі пристрої, які можуть його подати.
- Вимкніть усі пристрої, що видають звуки: мобільні телефони, радіоприймачі тощо.
- Зберігайте тишу.
- Тримайтеся якомога далі від дверей і вікон.
- Залишайтеся спокійними, заспокоюйте тих, хто нервує.
Поради для учнів:
- Пам’ятайте про правила: не говори. Не біжи. Не штовхайся. Не повертайся.
- Виконуйте вказівки працівників закладу освіти.
- Зберігайте спокій та тишу.
- Якщо є потреба, допоможіть заблокувати двері меблями.
- Головне: сховатися, впасти та накритися.
Дії у разі антитерористичної операції (стрільба, вибухи)
У разі проведення антитерористичної операції рекомендують:
- лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;
- чітко виконувати команди співробітників антитерористичного підрозділу, уникаючи різких рухів.
Дії у разі перестрілки
Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує наступні рекомендації у разі перестрілки:
- якщо стрілянина застала вас на вулиці, відразу ж ляжте й озирніться, виберіть найближче укриття й проберіться до нього, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям можуть служити виступи будинків, пам’ятники, бетонні стовпи або бордюри, канави. Пам’ятайте, що автомобіль – не найкращий захист, тому що його метал тонкий, а пальне – вибухонебезпечне. За першої нагоди сховайтеся у під’їзді будинку, підземному переході, дочекайтеся закінчення перестрілки;
- проводьте заходи для порятунку дітей, за необхідності прикрийте їх своїм тілом. За можливості повідомте про інцидент співробітників поліції;
- якщо в ході перестрілки ви перебуваєте у будинку, – укрийтеся у ванній кімнаті й ляжте на підлогу, тому що перебувати у кімнаті небезпечно через можливість рикошету. Перебуваючи в укритті, стежте за можливим початком пожежі. Якщо пожежа почалася, а стрілянина не припинилася, залиште квартиру й сховайтеся в під’їзді, далі від вікон.
Дії у разі захоплення транспорту
Державна служба України з надзвичайних ситуацій пропонує порядок дій у разі захоплення транспорту:
- якщо ви знаходитеся в захопленому літаку, автобусі – не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
- заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається;
- зніміть ювелірні прикраси;
- не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
- не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
- жінкам у мініспідницях бажано прикрити ноги;
- якщо представники влади почнуть спробу штурму, – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
- після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів бензину.
Дії у разі телефонного тероризму
Державна служба України з надзвичайних ситуацій надає наступні поради у випадку телефонного тероризму, який досить часто застосовується у нашій країні, зокрема у закладах освіти.
Якщо ви стали жертвою телефонного терориста:
- подзвоніть з іншого телефону (іншого мобільного чи від сусідів) оператору телефонного зв’язку (мобільного чи стаціонарного) і скажіть причину дзвінка, своє прізвище, адресу та номер свого телефону;
- намагайтеся затягнути розмову та записати її на диктофон чи дайте послухати свідкам (сусідам);
- одночасно, з розмовою і записом на диктофон, друга людина дзвонить з іншого телефону на вузол зв`язку, а потім у поліцію за телефоном 102 для термінового затримання того, хто телефонував;
- напишіть заяву начальнику відділення поліції, на території якого ви проживаєте, для прийняття необхідних заходів;
- поліція, за запитом на вузол зв`язку, отримає номер телефону, адресу, прізвище того, хто дзвонив, і буде вживати необхідних заходів.
Дії у разі пожежі
Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки від 15.08.2016 р. № 974 визначається порядок дій у разі виникнення пожежі.
Керуючись ними, працівник закладу та установи, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів, різке підвищення температури в приміщенні тощо), зобов’язаний:
- негайно повідомити про це за телефоном до найближчого пожежно-рятувального підрозділу (при цьому слід чітко назвати географічне місце об’єкта, місце виникнення пожежі, а також свою посаду та прізвище);
- залучити систему оповіщення людей про пожежу; розпочати самому і залучити інших осіб до евакуації людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації;
- сповістити про пожежу керівника закладу та установи або особу, що його заміщує;
- організувати зустріч пожежно-рятувальних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними в закладі та установі засобами пожежогасіння.
Керівник закладу та установи або особа, яка його заміщує, що прибув на місце пожежі, зобов’язаний:
- перевірити, чи повідомлено пожежно-рятувальний підрозділ про виникнення пожежі;
- здійснювати керівництво евакуацією людей та гасінням пожежі до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів. У разі загрози для життя людей негайно організувати їх рятування, використовуючи для цього всі наявні сили та засоби;
- організувати перевірку наявності всіх учасників навчально-виховного процесу, евакуйованих з будівлі, за списками та журналами обліку навчальних занять;
- виділити для зустрічі пожежно-рятувальних підрозділів особу, яка добре знає розміщення під’їзних шляхів та вододжерел;
- перевірити включення в роботу системи протипожежного захисту;
- вилучити з небезпечної зони всіх працівників та інших осіб, не зайнятих евакуацією людей та ліквідацією пожежі;
- у разі потреби викликати до місця пожежі медичну та інші служби;
- припинити всі роботи, не пов’язані з заходами щодо ліквідації пожежі;
- організувати відключення мереж електро- і газопостачання, систем вентиляції та кондиціонування повітря і здійснення інших заходів, що сприяють запобіганню поширенню пожежі;
- організувати евакуацію матеріальних цінностей із небезпечної зони, визначити місця їх складування і забезпечити в разі потреби їх охорону;
- інформувати керівника пожежно-рятувального підрозділу про наявність людей у будівлі.
У кожному закладі та установі наказом чи інструкцією встановлюється протипожежний режим, що містить порядок дій у разі виникнення пожежі: порядок і спосіб оповіщення учасників освітнього процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, ліфтів, застосування засобів пожежогасіння тощо з урахуванням особливостей будівлі, її планування, розташування тощо.
Що повинен робити кожен громадянин у випадку надзвичайної ситуації та які права він має у сфері цивільного захисту
У статті 21 Кодексу цивільного захисту України зазначається, що громадяни України зобов’язані:
1) дотримуватися правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;
2) дотримуватися заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускати порушень виробничої та технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці, що можуть призвести до надзвичайної ситуації;
3) вивчати способи захисту від надзвичайних ситуацій та дій у разі їх виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту;
4) повідомляти службі екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій;
5) у разі виникнення надзвичайної ситуації до прибуття аварійно-рятувальних підрозділів вживати заходів для рятування населення і майна;
6) дотримуватися протиепідемічного, протиепізоотичного (епізоотія – інфекційні хвороби тварин) та протиепіфітотичного (епіфітотія-інфекційні хвороби рослин) режимів, режимів радіаційного захисту;
7) виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчати дітей обережного поводження з вогнем.
Громадяни України мають право на:
1) отримання інформації про надзвичайні ситуації або небезпечні події, що виникли або можуть виникнути, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі;
2) забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання;
3) звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайних ситуацій;
4) участь у роботах із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій у складі добровільних формувань цивільного захисту;
5) отримання заробітної плати за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами;
6) соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров’ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків;
7) медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.
Хто має володіти навичками домедичної допомоги
У професійних стандартах вчителів початкових класів та вчителів загальної середньої освіти та директорів закладів освіти зазначені трудові функції (компетентності), серед яких наявна здоров’язбережувальна компетентність, до якої відноситься здатність вчителя та керівника надавати домедичну допомогу учасникам освітнього процесу.
Вміння та здатність надавати домедичну допомогу не формується за один курс навчання, адже знання та вміння, які не використовуються, з часом забуваються, тому навчатися та практикувати вміння з домедичної допомоги необхідно з певною періодичністю. Перелік медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які мають бути у закладі освіти, можна переглянути тут.
Але навичками домедичної допомоги повинен володіти кожен громадянин, щоб мати змогу надати її постраждалим, про це зазначено у статті 21 Кодексу цивільного захисту України.
Усі охочі можуть пройти безоплатний курс з домедичної допомоги на вебсайті Едера.
Навчання учасників освітнього процесу діям у надзвичайних ситуаціях
Статтями 39-42 Кодексу цивільного захисту України визначено, що навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях здійснюється:
- за місцем роботи – працюючого населення;
- за місцем навчання – дітей дошкільного віку, учнів та студентів.
«Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444, визначає, що організація навчання працюючого населення покладається на ДСНС, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування. А навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів – на МОН.
Підготовка учнів закладів загальної середньої освіти до дій у надзвичайних ситуаціях, що передбачає здобуття знань і вмінь з питань особистої безпеки в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації, користування засобами захисту від її наслідків, вивчення правил пожежної безпеки та основ цивільного захисту, здійснюється під час вивчення предметів «Основи здоров’я» та «Захист України».
Практичне закріплення теоретичного матеріалу здійснюється шляхом щорічного проведення Дня цивільного захисту.
Існує функціональна підсистема навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях (з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту, Положення про цю систему затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2016 № 1400.
Щороку МОН видає наказ про затвердження плану основних заходів цивільного захисту, у якому передбачено проведення різноманітних заходів, зокрема тренування у закладах освіти. Наприклад, у 2021 році відповідним наказом було передбачено проведення:
- практичного тренування щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації учасників освітнього процесу не рідше одного разу на пів року;
- Дня цивільного захисту та Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності у закладах професійної-технічної та загальної середньої освіти;
- Тижня безпеки дитини у закладах дошкільної освіти.
Ці тренування варто розглядати як реальні події, без попередження учнів, що навчить діяти та адаптуватися у реальній ситуації.
Але перед цим за декілька днів / тижнів варто провести навчання учнів у класах для ознайомлення з процедурами дій.
Робота з учнями та студентами щодо запобігання терористичних ситуацій
У посібнику «Запобігання насильству в школах», яке розробило Федеральне бюро розслідувань, зібрані практичні поради досвідчених шкільних офіцерів щодо запобігання надзвичайних ситуацій та терористичних актів. Ці рекомендації можна використати й педагогам для запобігання насильству. Адже нещодавнє повідомлення СБУ про запобігання терористичного акту в одному з коледжів свідчить про те, що в Україні можливі такі випадки.
У посібнику зазначається, що учні та студенти є певним ключем до безпеки школи, і проведення з ними постійних тренувань гарантує, що вони буду знати та відповідно діяти під час потенційно небезпечних або загрозливих ситуацій. Важливо враховувати, що:
- атаки на школи не випадкові й часто плануються заздалегідь;
- у більшості випадків про атаку на школи знали інші особи, але не повідомляли про цю загрозу через страх, або не вірили, що загроза реальна, або не знали, до кого звернутися за порадою, або через брак часу;
- перед нападом з’являються певні попереджувальні знаки;
- у більшості випадків насильства, які скоєні учнем, він мав певні проблеми з поведінкою.
Поради педагогам, як комунікувати з учнями та студентами щодо безпеки:
- застерігайте учнів та студентів бути пильними й заохочуйте повідомляти про будь-які загрози або підозрілу поведінку;
- поділіться історіями запобігання терактів за повідомленнями учнів чи студентів;
- запевніть студентів, що їхні повідомлення будуть зберігатися конфіденційними та анонімними;
- покажіть учням та студентам різницю між балачками (доносом) і повідомленням відповідальної людини, коли є проблема небезпеки;
- попросіть студентів сприймати всі погрози серйозно, навіть ті, які робляться жартома;
- просіть повідомити про загрозу, інцидент або підозрілу поведінку, навіть якщо учні та студенти міркують, що інші про це вже знають;
- будьте в курсі загроз і постів, зроблених в онлайн-блогах і публікаціях у соціальних мережах.
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ НА ЗАЛІЗНИЧНИХ ТРАНСПОРТІ, КОЛІЯХ, СТАНЦІЯХ ТА ПОБЛИЗУ НИХ
Дуже часто люди забувають, що залізничні об’єкти являються зонами підвищеної небезпеки і через це нехтують правилами безпеки на залізничних об’єктах.
В результаті цього недбальства трапляються випадки невиробничого характеру, а через те, що залізничні об’єкти є зонами підвищеної небезпеки, більшість з цих випадків мають смертельні наслідки.
Правила безпеки на залізничних об’єктах та залізничному транспорті дуже прості і їх потрібно дотримуватися задля збереження не тільки свого здоров’я, а й життя:
1. Дотримуйтесь правил особистої безпеки при переході через залізничні колії та знаходження поблизу них. Привчайте до цього своїх дітей. Пам’ятайте, що залізниця являється зоною підвищеною небезпеки і неможливо огородити тисячі кілометрів магістралі, як огороджуються промислові об’єкти. Необхідно знати, що зупинити відразу поїзд, як автомашину, не можливо, бо навіть при екстреному гальмуванні до повної зупинки поїзд по інерції проїде щонайменше 800 – 1600 метрів. Крім того, різке гальмування може призвести до аварії та травмування багатьох людей.
2. При переході через залізничні колії користуйтесь перехідними мостами або спеціально передбаченими для цього переходами. Не переходьте колії, коли наближається поїзд або локомотив, бо зекономлені хвилини можуть коштувати вашого життя.
3. Не дозволяйте дітям ходити або знаходитися на залізничних коліях і поблизу них без супроводу дорослих.
4. Рухомий склад, який стоїть, обходьте на відстані не менше 5 метрів.
5. Не перелазьте під вагонами.
6. Будьте уважні на вокзалах, особливо при значному скупченні поїздів. Щоб не розгубитися і не стати жертвою нещасного випадку уважно слухайте об’яви по гучномовному зв’язку і дотримуйтесь вказівок оголошень.
7. Не залишайте без нагляду дітей.
8. При поїздці в поїзді не висовуйтесь з вікон та не викидайте сторонні предмети, оскільки можете бути самі травмовані або травмувати працюючих на коліях людей.
9. Завчасно робіть посадку і своєчасно висадку із вагону – і тільки при повній зупинці поїзда.
10. Перед тим, як увійти в небезпечну зону потрібно впевнитися у відсутності потяга, локомотива, тощо.
11. При наближенні поїзда треба зупинитися поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід.
12. Наближаючись до залізничного переїзду, громадяни повинні уважно стежити за світловою та звуковою сигналізацією, а також положенням шлагбаумів. Переходити колії дозволяється тільки при відкритому шлагбаумі. При відсутності шлагбаума (коли переїзд не охороняється) перед переходом колії необхідно впевнитися що до переїзду не наближається поїзд.
Пішоходам, що пересуваються біля залізничних об’єктів, забороняється:
1. Ходити по залізничних коліях.
2. Переходити і перебігати через залізничні колії перед потягом (або локомотивом, вагоном, дрезиною тощо), що наближається, якщо до нього залишається менше ніж 400 метрів.
3. Переходити колію відразу після проходу потяга (або локомотива, вагона, дрезини тощо), не впевнившись, що по сусідніх коліях не пересувається рухомий склад.
4. Переходити залізничні переїзди при закритому положенні шлагбаума або при червоному світлі світлофора переїзної сигналізації.
5. На станціях і перонах пролізати під вагонами і перелізати через автозчепи для переходу через колію.
6. Проходити вздовж залізничної колії ближче п’яти метрів від крайньої рейки.
7. Проходити по залізничних мостах і тунелях, не обладнаних спеціальними настилами для проходу пішоходів.
8. Пролізати під закритим шлагбаумом на залізничному переїзді, а також виходити на переїзд, коли шлагбаум починає закриватися.
9. На електрифікованих лініях підніматися на опори, а також торкатись до металевих проводів заземлення, які ідуть від опори до рейки.
10. Наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів.
11. Підніматися на дах потягів, локомотивів, вагонів тощо.
12. Класти на рейки залізничної колії будь – які предмети.
13. Підходити ближче ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу або прибуття потяга до його повної зупинки.
Пасажирам залізничного транспорту забороняється:
1. Проїжджати на дахах, підніжках, перехідних площадках вагонів.
2. Заходити у вагон та виходити з вагона під час руху потяга.
3. Висуватися із вікон вагонів і дверей тамбурів під час руху потяга.
4. Стояти на підніжках і перехідних площадках, відчиняти двері вагонів під час руху потяга, затримувати автоматичні двері вагонів під час їх зачинення та відчинення.
5. Проїжджати у вантажних потягах без спеціального дозволу.
6. Знаходитись в потязі у нетверезому стані.
7. Залишати дітей без нагляду на вокзалі та в потязі.
8. Провозити у вагонах легкозаймисті, шкідливі та вибухові речовини. Виходити із вагона на міжколійя і знаходитись там під час руху потяга.
9. Стрибати з платформи на залізничні колії.
10. Проводити на пасажирських платформах рухомі ігри.
11. Бігти по платформі поруч із вагоном потяга, що прибуває або відходить, а також перебувати ближче ніж 2 метри від краю платформи під час проходу потяга без зупинки.
12. Підходити до вагона до повної зупинки потяга.
13. Без потреби самовільно зупиняти потяг.
14. Самостійно перевозити ручну поклажу засобами, які призначені для перевезення пошти або багажу працівниками пошти та залізниці.
15. Розміщувати ручну поклажу в тамбурах вагона,коридорі салону, проходах купе та в проході вагона приміського потяга.
Пам’ятайте: дотримання зазначених правил безпеки вбереже Вас від травмування при знаходженні на території станцій, вокзалів та залізничних перонах!
Правила евакуації
В Україні почастішали випадки псевдомінування шкіл. Під час проведення евакуації вчителі мають діяти за такими правилами:
▪️Евакуація здійснюється за звуковим сигналом.
▪️Нагадайте дітям про головну мету евакуації (їхня безпека) та правила евакуації.
▪️Закрийте двері та вікна.
▪️Візьміть із собою шкільний аварійний набір.
▪️Перевірте безпечність маршруту для евакуації.
▪️Під час евакуації радять об’єднувати два класи (один учитель очолює колону, а інший завершує її).
▪️Допоможіть дітям з інвалідністю та маленьким дітям.
▪️Евакуація здійснюється до визначеного місця (визначається під час тренувальних навчань).
▪️Після прибуття на визначене місце перевірте наявність усіх дітей за списком.
▪️Залишайтеся зі своїм класом і просіть нікуди не розходитися.
▪️Якщо небезпечні умови зникли, проведіть зворотну евакуацію до класів.
Головні правила евакуації для дітей розміщено на картинці.
https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2022/01/pravila.pdf
ІЗ 23 ВЕРЕСНЯ В УКРАЇНІ БУДЕ ВСТАНОВЛЕНО «ЖОВТИЙ» РІВЕНЬ ЕПІДНЕБЕЗПЕКИ: У МОН РОЗПОЧАТО НАРАДУ З КЕРІВНИКАМИ ОБЛАСНИХ ДЕПАРТАМЕНТІВ ОСВІТИ
Сьогодні відбулося позачергове засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. За результатами засідання Комісія вирішила, зокрема, встановити з 00 год 00 хв 23 вересня 2021 року «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19 на території всіх регіонів України. У зв’язку з цим у закладах освіти запроваджуються карантинні обмеження, які визначені постановою Уряду №1236 від 9 грудня 2020 року (зі змінами).
При «жовтому» рівні епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти дозволено за умови наявності не менш ніж у 80% працівників закладу освіти одного з документів:
- жовтого COVID-сертифіката, який підтверджує щеплення однією дозою дводозної вакцини (генерується через портал «Дія»);
- зеленого COVID-сертифіката, який підтверджує повний курс однодозної чи дводозної вакцини (генерується через портал «Дія»);
- міжнародного свідоцтва про вакцинацію (видається сімейним лікарем після отримання повного курсу щеплення від COVID-19);
- довідки 063 (видається сімейним лікарем після щеплення однією дозою дводозної вакцини);
- COVID-сертифіката про одужання особи від зазначеної хвороби (сертифікати генеруватимуться після настання відповідної технічної можливості).
З урахуванням дати введення дози вакцини строк чинності жовтих COVID-сертифікатів становить 120 днів, зелених сертифікатів – 365 днів. COVID-сертифікати, видані на підставі щеплення дводозною вакциною, набувають чинності з дня вакцинації, однодозною вакциною – з 14-го дня після вакцинації. Термін дії сертифіката про одужання від COVID-19 становитиме 180 днів із врахуванням дати підтвердження захворювання тестом.
Інформуємо, що наразі розпочато оперативну нараду Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета з керівниками департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій щодо рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. За підсумками наради буде надано додаткову інформацію.
ЯК ПРАЦЮВАТИМУТЬ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ З 20 ВЕРЕСНЯ – УРЯД ВСТАНОВИВ НОВІ КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ
На Урядовому порталі оприлюднено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 і від 29 червня 2021 р. №677, що встановлюють нові карантинні обмеження для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.
Відповідні зміни набирають чинності з 20 вересня 2021 року.
У разі введення жовтого рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено за умови наявності не менше як у 80% працівників закладу освіти документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката. Сертифікат може підтверджувати:
- вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати);
- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);
- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;
- одужання особи від зазначеної хвороби.
У разі введення червоного рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено, якщо 100% працівників закладу освіти матимуть документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат. Сертифікат може підтверджувати:
- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);
- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;
- одужання особи від зазначеної хвороби.
Строк чинності COVID-сертифікатів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 однією дозою вакцини (жовті сертифікати) від дати введення дози становитиме 120 днів, двома дозами (зелений сертифікат) – 365 днів. COVID-сертифікат, що підтверджує негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції, діятиме 72 години. Термін дії сертифіката про одужання від COVID-19 становитиме 180 днів.
COVID-сертифікати матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі, друкувати їх на папері відповідного кольору не потрібно. Чинність сертифіката має бути підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Більше про про вакцинацію від COVID-19 в Україні можна дізнатися на порталі vaccination.covid19.gov.ua. Дізнайтесь, як записати колектив на щеплення або відвідати найближчий пункт чи центр масової вакцинації, за посиланням. Детальний перелік пунктів і центрів – на list.covid19.gov.ua. Національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню COVID-19 – за телефоном 0800 60 20 19.
"Безпека з посмішкою" - перший Європейський мультфільм про охорону праці:
https://www.youtube.com/f29d30a6-4476-4c40-9437-a329b55c24ae (частина 1)
https://youtu.be/tJ79Wb6woP4 (частина 2)
https://youtu.be/MPruAjCQql4 (частина 3)
https://youtu.be/FDnmtoAguW0 (частина 4)
https://youtu.be/PsnmK9zgyzg (частина 5)
Дистанційний захід до Дня охорони праці - 28 квітня
https://youtu.be/Geely2cm9rg