Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 13 чоловік

Ти як?

Дата: 25 вересня 2023 о 09:54, Оновлено 11 жовтня 2024 о 08:56

       

День психічного здоров’я або ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини та підтримки людей з подібними захворюваннями.

За ініціативи першої леді  Олени Зеленської в Україні реалізується Національна програма з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, в якій вагомого значення набуває забезпечення якісного освітнього процесу та створення психологічно комфортного освітнього простору.

Одним із важливих пріоритетів у діяльності закладів освіти залишається забезпечення психологічної стійкості здобувачів освіти. Педагогічні працівники мають забезпечувати психологічну складову організації освітнього середовища, створюючи умови, що сприятимуть розвитку особистості кожної дитини, збереженню здоров’я та формуванню готовності до самостійного життя.

Ментальне здоров’я є важливою складовою психофізичного розвитку здобувачів освіти, що поєднує здоровий дух, гарне фізичне самопочуття та психіку людини із соціальним складником.

З метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем психічного здоров’я МОН України рекомендовано провести у закладах освіти усіх рівнів просвітницько-профілактичні заходи (педагоги можуть самі визначити, коли і у який час провести івенти у форматі флешмобів, челенджів, «психологічних хвилинок» тощо), що допоможуть здобувачам освіти впоратися зі стресом та його наслідками, емоційно налаштуватися на урок, на плідну роботу, сприятимуть атмосфері емоційного відновлення, почуттю безпеки та психоемоційного комфорту.

Матеріали

для використання педагогічним працівникам щодо сприяння формуванню культури піклування про ментальне здоров’я, розуміння та надання інструментів, які допоможуть дбати про свій внутрішній стан:

✔ матеріали Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»;

✔ відео Всеукраїнського уроку з ментального здоровя для 1-6 класів «Ти як? Повертаємось до школи!»;

✔ відео Всеукраїнського уроку з ментального здоровя для 7-11 класів «Ти як? Повертаємось до школи!»;

✔ відеоматеріали «Ти як? Повертаємось до школи!»;

✔ відеоурок (перший урок 2023 року) «Ти як? Повертаємось до школи»;

✔ практичний вебінар, присвячений проведенню Всеукраїнського уроку ментального здоров’я;

✔ матеріали щодо психологічного супроводу та соціально-педагогічної роботи.

Джерело:

Науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи

 Promethean_ukraine_vtoma_20242Promethean_ukraine_vtoma_20242

Корисні матеріали та новини інтерактивної освіти

5 порад для учнів, які швидко втомлюються. Залучення учнів на уроці.

Сучасні учні стикаються з великою кількістю інформації та високими вимогами до їхньої концентрації під час навчання. Багато дітей швидко втомлюються, і перед вчителями виникає проблема підтримки їхньої уваги та продуктивності. Додаємо сюди сучасні обставини в Україні і отримаємо справжні страждання, як учнів так і вчителів.

Щоб запобігти втомі учнів та ситуації в цілому, важливо використовувати різні методики, що дозволяють ефективно змінювати тип діяльності на уроці й підтримувати активність. Ось п’ять порад, які допоможуть учням залишатися зосередженими та енергійними протягом уроків.

1. Методика, як утримати увагу учнів – методика 20 на 5

Це одна з найпоширеніших технік управління увагою та енергією під час навчання. Вона полягає в тому, що учні працюють 20 хвилин з максимальною концентрацією, а потім мають 5 хвилин відпочинку. Такі короткі цикли роботи дозволяють мозку не перевантажуватися та підтримувати високу продуктивність протягом уроку.

На практиці під час 5-хвилинних перерв можна запропонувати учням виконувати прості фізичні вправи або навіть слухати музику, що розслабляє. Важливо, щоб перерви не були занадто довгими, оскільки це може вибити учнів з робочого ритму.

Дослідження показують, що такі короткі періоди роботи з регулярними перервами підвищують рівень концентрації учнів та дозволяють виконувати завдання ефективніше.  Спробуйте цю методику залучення учнів у вашому класі.

2. Руханка для класу та фізичні вправи на уроці

Після тривалого сидіння за партою учні можуть відчувати ментальну та фізичну втому. Включення коротких фізичних вправ у навчальний процес допомагає “розбудити” мозок і підвищити концентрацію.

Це можуть бути прості рухи: потягування, легка зарядка, або навіть кілька хвилин танців. Такі вправи стимулюють кровообіг, що сприяє покращенню роботи мозку. Крім того, руханки та рухливі перерви допомагають зняти напругу та заряджають енергією, що особливо важливо для учнів, які швидко втомлюються від сидячої роботи. Саме коротка фізична активність допомагає класу зосередитись та підвищує подальше залучення учнів до уроку.

3. Ментальні вправи на зосередження уваги

Іноді учням важко тримати концентрацію протягом тривалого часу, особливо при інтелектуальних завданнях. Використання ментальних вправ для тренування уваги допомагає розвинути здатність учнів зосереджуватися на завданнях.

Це можуть бути вправи, що включають роботу з текстами або зображеннями. Наприклад, учням можна запропонувати завдання на пошук відмінностей на малюнках або пошук конкретних слів у тексті. Ці вправи не лише тренують увагу, але й допомагають знизити ментальне навантаження після складних завдань. Таке чергування простих та складних завдань дозволяє учням зберегти концентрацію на уроці та залишатись в тонусі.

4. Використання інтерактивного обладнання для подолання втоми учнів.

Онлайн-квізів та інтерактивні завдання.

Сучасне навчальне обладнання та інтерактивні панелі допомагають урізноманітнити навчальний процес та підтримувати увагу учнів. Використання інтерактивних панелей або планшетів дає змогу учням працювати з навчальним матеріалом у нових форматах, що сприяє їх зацікавленості та активній участі.

Онлайн-квізи та інтерактивні онлайн додатки, такі як Kahoot чи Quizlet, роблять процес навчання веселішим і залучають учнів до інтерактивного навчання. Крім того, завдяки ігровим елементам учні менше втомлюються від традиційної форми уроків.

Інтерактивні інструменти дозволяють вчителю легко адаптувати навчальний процес під потреби кожного учня, роблячи його цікавішим і менш виснажливим. Скористайтеся тисячами готових онлайн завдань для уроку чи створіть власні інтерактивні завдання для учнів за допомогою навчальних додатків чи програм для створення інтерактивних уроків від Promethean.

5. Рефлексія на уроці

Після завершення завдань важливо дати учням час для рефлексії. Це не тільки дозволяє закріпити нові знання, але й сприяє відновленню ментальних сил.

Рефлексія може бути як усною, так і письмовою. Наприклад, можна запропонувати учням відповісти на запитання: “Що нового я сьогодні дізнався?” або “Що було найцікавішим?”. Такий підхід допомагає учням обміркувати матеріал, з яким вони працювали, і сформувати чітке розуміння того, що було вивчено.

Крім того, рефлексія дає можливість вчителю краще зрозуміти, наскільки учні засвоїли матеріал і де їм ще потрібна допомога. Детальні методики проведення рефлексії дивіться у цікавому матеріалі: Рефлексія у навчанні. Дієві методики та потреби.  

Це також допомагає студентам побачити свій прогрес, що є важливим для підтримки мотивації учнів.

Ці п’ять методик дозволять вчителям краще організувати навчальний процес для учнів, які швидко втомлюються. Вони допомагають підтримувати високу концентрацію, знижувати рівень втоми та створювати більш інтерактивне і цікаве навчальне середовище. Використання цих інструментів зробить уроки ефективнішими, допомагаючи учням досягати кращих результатів без зайвого перевантаження.

Ментальне здоров’я учнів та вчителя сьогодні має стояти на першому місці! Застосування цих та інших методик та використання інтерактивного обладнання сприяє цьому важливому процесу.

  Як часто нас питають "Ти як?" І як ми зазвичай відповідаємо ? "Нормально. Все ок." А як ми насправді почуваємось в цей момент? Нам добре чи сумно, чи навіть тривожно? Куди звернутися, якщо потрібна допомога? 

                Міністерство освіти і науки України листом від 29 лютого 2024 року № 4/782-24 інформує, що з вересня 2023 року, за підтримки Міністерства освіти і науки України у партнерстві з Фондом Східна Європа, в Україні стартувала інформаційна кампанія #BraveKidsUkraine («Круті в укритті»), спрямована на психологічну підтримку дітей під час повітряних тривог. У межах кампанії відомі особистості з України та з-за кордону висловлюють слова підтримки дітям, які перебувають в укриттях, та пропонують прості психологічні практики для зниження тривожності.

КРУТІ В УКРИТТІ (відео та ігри)

Навчально-методичний посібник «Як ти? Уроки з психології для школярів (10-14 років)»

23.01.2024

В рамках національної антибулінгової програми «Дружній простір» створено навчально-методичний посібник «Як ти? Уроки з психології для школярів (10-14 років)». Посібник містить розробки уроків, що спрямовані на профілактику ситуацій булінгу та підвищення поінформованості учнів про власний психологічний стан.

Посібник вже доступний в електронному вигляді, кожен урок доповнений презентацією

Тест на виявлення виснаження від стресу

https://trevog-bolshe.net/wp-content/uploads/2022/04/stressMontazhna-oblast-1-1000x400.png

Кожна людина має стрес у своєму житті. Це нормально. Однак, коли стресу занадто багато в житті, він стає некорисним та може призводити до виснаження.

Цей опитувальник буде корисним для вас, щоб оцінити наскільки стресові події у вашому житті відобразилися на вашому психологічному стані. Застерігаємо ставити собі діагнози відповідно до цього тесту. Він показує винятково вашу оцінку стану та не діагностує у вас будь-яких розладів.

Вам буде представлено 10 питань. Ваша задача обрати відповідь, яка найбільше відповідає вашому самопочуттю за останній місяць.

За останні 30 днів як часто:

Питання

Ніколи (1)

Рідко (2)

Іноді (3)

Часто (4)

Завжди (5)

 Ви відчували себе виснаженим (виснаженою) без очевидної на це причини.

Ви були знервованим (знервованою).

Ви так сильно нервували, що нічого не могло вас заспокоїти.

Ви відчували розпач/безнадію.

Ви були неспокійним (неспокійною) або метушливим (метушливою).

Ви були настільки неспокійним (неспокійною), що не могли всидіти на місці.

Ви відчували себе пригнічено.

Ви відчували, що все вимагає зусиль.

Ви були настільки сумним (сумною), що нічого не могло вам покращити настрій.

Ви відчували себе нікчемною людиною.

 

 

Результати:

Кожна відповідь має свій бал:

Ніколи – 1 бал
Рідко – 2 бали
Іноді – 3 бали
Часто – 4 бали
Завжди – 5 балів

Вам потрібно отримати суму балів ваших відповідей.

Що означає ваша сума балів?

до 20 балів – цей показник говорить, що ви знаходитеся в “зеленій зоні”, психологічний стан є нормальним. Якщо бали близькі до 20, варто бути уважними та додати турботи про себе.

від 20 до 29 – легке психоемоційне виснаження. Це жовта зона. Й вам варто розпочати відновлення вашого стану. Чим раніше ви розпочнете це робити, тим легшим буде процес та якіснішим результат.

від 29 до 34 – психоемоційне виснаження знаходиться у жовтогарячій зоні. На цьому етапі важливо звернутися до спеціаліста у сфері охорони психічного здоров’я для проведення додаткового обстеження. Такі бали можуть вказувати на те, що розпочався процес розвитку психічних розладів (депресивні стани, тривожні розлади, ПТСР тощо).

понад 35 балів – червона зона. Сильне психоемоційне виснаження. За таких балів обов’язково варто звернутися до спеціаліста, щоб уточнити причини психоемоційного виснаження та його впливу на ваше здоров’я. Це може бути лікар (психіатр, невролог), психотерапевт чи психолог.

Важливо! Ці результати не є показом до лікування. Якщо ви отримали 25+ балів не говорить, що у вас є психічний розлад, а вказує на те, що варто додатково обстежитися.

Реакції організму на стрес:

Стрес

C:\Users\User\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\930D53AB.tmpОзнаки стресу

Постійна пригніченість

Все нервує

Втрата надіїї

Відсутність інтересу до оточуючих

Ознаки робочого вигоряння та стресу, що робити і як розпізнатиПостійна втома

Відчуття нудоти, запаморочення, шуму в голові, головні болі тощо

Як перемогти стрес в умовах коронавірусу

Зниження працездатності

Метушливість або навпаки зниження активності

Шкідливі звички

Ліки від когнітивних порушень | INgeniusНедовіра

Труднощі із запам’ятовуванням

Важко зосереджуватись

Часті помилки

Уповільнене мислення

Саморегуляція – це керування власним психоемоційним станом, що досягається шляхом впливу людини на саму себе за допомогою слів, уявних образів.

Заземлення – це прийоми, що допомагають закріпитися в конкретному моменті фізично та емоційно, за допомогою контакту з будь-якою поверхнею.

Вправа «Квадрат»

Це вправа одна з найпростіших в чотири етапи: вдих – пауза (4 с.), видих – пауза (4 с.).

«Кульбаба»

Для виконання вправи необхідно уявити білосніжну пухнасту кульбабу в руці (можна взяти олівець, ручку, лінійку тощо). Завдання – подмухати на квітку так, щоб з неї злетіли всі пушинки. Для цього слід зробити один короткий глибокий вдих через ніс і видих через рот. Здути всі пушинки потрібно з кульбабки за 1-3 рази.

 

Психологічний тренажер для підлітків

Чат-бот для психологічної підтримки підлітків запустили в Україні

Користувачі можуть використовувати онлайн-тренажер самостійно на будь-якому мобільному пристрої, планшеті або комп’ютері.

Розроблені у розділі «Психологічний тренажер для підлітків» завдання дозволяють покращити психологічний стан в цілому та зокрема у разі наступних проблем:

  • початкова депресія (втома, погіршення стану здоров’я, злість та дратівливість тощо);
  • стрес, пригніченість;
  • тривожність (емоційне хвилювання);
  • апатія (відсутність почуттів);
  • сум (невеселий важкий настрій);
  • порушення сну.

Запропонований у додатку QR-код веде до розділу «Психологічний тренажер для підлітків» за посиланням: https://happymind.help/teen

Ти як? У межах ініціативи Олени Зеленської українцям розкажуть про важливість піклування про ментальне здоров’я

Як… я?! Невже це має значення, коли навколо коїться таке жахіття, як війна..?, «Це не на часі», «Комусь ще гірше, ніж мені», «Спочатку треба потурбуватися про всіх інших», «Має бути соромно за моє ниття»

Такі думки першими проминають у свідомості більшості українців, коли їм ставлять запитання: «Ти як?» Бо ж усі ми без винятку з початком повномасштабної війни продовжуємо проживати травматичний досвід.

Що робити, коли почуття атрофуються і настає повна апатія, і які вони – ознаки перетину емоційних «червоних ліній»?

Всеукраїнська програма ментального здоров’я має на меті допомогти українцям знайти джерело сили.

В межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Олена Зеленська , створено спеціальну сторінку Ти як? (http://howareu.com), де запропоновано контакти, посилання, поради, продукти, техніки та методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров'я – своє та людей поруч

Дізнатися більше інформації про ментальне здоров’я можна також на сторінках у соціальних мережах:

Спеціальна сторінка – http://howareu.com

Facebook – https://www.facebook.com/howareu.program

Instagram – https://www.instagram.com/howareu_program

YouTube – https://www.youtube.com/@howareu_program

Twitter – https://twitter.com/howareuprogram

Telegram – https://t.me/howareu_program

TikTok – https://www.tiktok.com/@howareu_program

Viber – https://invite.viber.com/...

Ментальне здоров’я – це непомітний, але водночас головний двигун людини, що дозволяє не лише повноцінно жити, а й ефективно функціонувати у суспільстві. Регулярне піклування про власний стан може наштовхнути на відкриття внутрішнього джерела сили, що допоможе пройти крізь складні часи. Тому дбати про своє ментальне здоров’я – така ж базова необхідність кожної людини, як і дбати про здоров’я фізичне. Ментальне та фізичне здоров'я – нерозривне ціле.

Матеріали щодо самодопомоги та підтримки інших доповнюються на сторінці за посиланням, вже зараз там доступні:

– Базові навички турботи про себе та інших. Розроблений на матеріалах ВООЗ довідник, який пропонує техніки з допомоги іншим і собі насамперед, адже за будь-яких обставин «кисневу маску спершу надягаємо на себе».

– Розділ «Етика взаємодії у період стресу» у «Довіднику Безбар’єрності» – вчить, як виявити стрес у себе, близьких і в робочому колективі, як підтримати, контролювати і допомогти собі та іншим людям.

– Техніки з підтримки себе та інших від українських зірок. Швидкі техніки, які допомагають зіркам справлятися зі стресом – фаворити сцени, улюбленці глядачів та лідери думок діляться порадами з власного досвіду.

– Відеоролики про те, як перемогти стрес. Зрозумілими образами і простою мовою відповідають на питання «як ти почуваєшся», а також дають рекомендації з психологічної самопідтримки і допомоги тим, хто поруч.

– Важливі навички у періоди стресу. Ілюстроване керівництво ВООЗ із техніками самодопомоги у часи переживання стресових подій.

– Додаток BetterMe: Mental Health, де доступний курс «Важливі навички у періоди стресу», розроблений за експертної підтримки ВООЗ. У легкій інтерактивній формі надає поради, як убезпечити себе від розвитку стресового кризового стану.

– Вебінари від ізраїльських фахівців. Серія онлайн-лекцій та практичних занять, під час яких експерти дають відповіді на такі питання: як відновитися після пережитих травматичних подій; як надати першу емоційну допомогу в екстрених ситуаціях; як працювати з ПТСР; яким чином допомогти постраждалим через сексуальне насильство під час війни; які особливості в роботі з людьми з ампутованими кінцівками тощо.

– Підтримка ПОРУЧ – групові та індивідуальні психологічні консультації. Проєкт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «ПОРУЧ» – це онлайн та очні, групові та індивідуальні консультації для підлітків, вчителів і батьків, які через війну пережили травматичні події.

– Мультижанровий спецпроєкт «Жити далі» – надихаючі відеоролики про історії сили і стійкості українців у воєнний час. Важливою складовою проєкту є практичні поради та рекомендації фахівців.

– Поради психологів у прямому етері. ГО «Безбар’єрність» на своїй сторінці у Facebook влаштовує прямі трансляції живого спілкування з фахівцями у сфері психічного здоров’я на теми, що зараз найбільше турбують українців. Глядачі мають змогу протягом ефіру поставити будь-які запитання до експерта.

– Аудит потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Визначення цільових груп населення, що потребуватимуть найоперативнішої реакції з боку системи охорони ментального здоров’я з диференціюванням найбільш пріоритетних напрямків і потенційних механізмів роботи з такими групами, аналіз динаміки ментального стану громадян.

– Аудит ресурсів існуючої системи надання послуг у сфері психічного здоров’я. Виявлення «білих плям» на мапі послуг з охорони ментального здоров’я, ревізія використання ресурсів, визначення напрямків сприяння (закладам, установам, групам осіб тощо) у вирішенні організаційних, інфраструктурних, кадрових та інших проблем. Аналіз динаміки взаємодії державних органів і недержавних установ у сервісах з надання психосоціальної підтримки.

– Міжнародний досвід. Акумулювання даних щодо основних принципів побудови систем психічного здоров’я у розвинених країнах світу. Аналіз успішного та негативного досвіду та наслідків для населення. Визначення принципів і підходів, що можуть бути використані для покращення системи охорони ментального здоров’я в Україні

– Дослідження психологічного стану українців.

Гарячі лінії психологічної допомоги:

  • Лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні). Телефони для зв'язку з-за кордону доступні тут
  • Урядова «гаряча лінія» 1545, з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насиллю – 1547 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія емоційної підтримки МОМ – 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово)
  • Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116111 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Довідково

Згідно з соціологічними опитуваннями, понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% – перебувають в зоні ризику розвитку труднощів, повʼязаних з психічним здоровʼям. 40-50% громадян, за оцінками спеціалістів, потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки різного ступеня інтенсивності.

Рівень споживання антидепресантів у 2022 роком сягнув піку, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн грн*.

*Аудит ресурсів існуючої системи надання послуг у сфері психічного здоров’я. (дослідження проведено у межах роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоров'я)

– Попри важкі обставини повномасштабної війни, суб’єктивна оцінка власного психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 бали з 9 можливих. Майже половина (41%) вважають свій ментальний стан цілком задовільним.

– 31% українців не вважають свої ментальні проблеми вагомими і важливими для інших, особливо в умовах війни – наразі це основний бар’єр до звернення за психологічною допомогою.

– 66% респондентів не знають, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності.

– 3-5 млн пацієнтів додатково: кількість психічних розладів (зокрема середніх і тяжких) та потреб в охороні психічного здоров’я зросла на 70%.

Дослідження «Психічне здоров'я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни» проведено соціологічною компанією Gradus Research у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.